RicaPolska.pl

Sezon zimowy to ekstremalne wyzwanie dla włosów. Skrajnie niskie temperatury na zewnątrz, suche powietrze od ogrzewania i noszenie czapki sprawiają, że włosy się elektryzują, są trudne do ułożenia i łamliwe. Częstsze używanie suszarki dodatkowo je przesusza i sprawia, że stają się wyjątkowo podatne na uszkodzenia. W tych trudnych warunkach mają jednak sprzymierzeńca w kosmetykach i rytuałach RICA, które zadbają o oczyszczenie, dogłębne nawilżenie, doskonałą kondycję i naturalne piękno włosów.

Przesuszone włosy to z pewnością wyzwanie, ale i szansa dla fryzjerów. Szansa na to, aby wprowadzić klientów w świat pielęgnacji, odżywiania i rytuałów. Przemysław Kowalczyk, trener RICA Polska, zaznacza, że właściwa pielęgnacja włosa zaczyna się już od momentu, w którym klientka bądź klient siada w fotelu fryzjerskim.

Zacznij od analizy i pytań o nawyki

– Zamiast zapytać: „Co dziś robimy?”, zacznijmy wizytę od dokładnej analizy włosa od nasady po końcówki oraz pytań o nawyki pielęgnacyjne klienta i jego codzienne dbanie o włosy – radzi Przemysław Kowalczyk. – W ten sposób dowiemy się, co może być ukrytą przyczyną złego stanu włosa. Klienci często nie zdają sobie sprawy z tego, że popełniają błędy, sięgając po szampon nieodpowiedni dla swoich włosów bądź nie stosując kosmetyków z termoochroną. Częstym problemem jest też niewłaściwe cięcie, które dodatkowo naraża włos na uszkodzenia mechaniczne – tłumaczy trener RICA Polska i podkreśla, że im więcej pytań zadamy, tym lepszą diagnozę jesteśmy w stanie postawić.

Zadaniem fryzjera podczas takiego wywiadu jest zebranie informacji, m.in. jak często klientka bądź klient myje włosy, jakie stosuje odżywki lub maski oraz jakich używa produktów do stylizacji. Te pytania dają fryzjerowi możliwość idealnego doboru pielęgnacji i wyeliminowania problemów, z którymi przychodzą klienci.

Dobierz właściwą pielęgnację

Gdy mamy już wiedzę, jaki jest stan włosów i skóry głowy, oraz znamy oczekiwania klienta, możemy dobrać odpowiedni rytuał pielęgnacyjny.

– Właściwie dobrane produkty nawilżą przesuszony zimą włos, domkną jego łuskę i ostatecznie pozostawią go w doskonałej kondycji – dodaje Przemysław Kowalczyk. – To moment na wprowadzenie klienta w świat najwyższej jakości pielęgnacji dzięki technologii kosmetyków RICA. Niezależnie od tego, jaki rytuał doradzimy, kosmetyki RICA są nowoczesną kombinacją naturalnych składników i innowacyjnej technologii kosmetycznej. Większość klientów, zobaczywszy efekt działania tych produktów na swoich włosach, nie wróciła już do poprzedniej pielęgnacji – zaznacza trener RICA Polska.

Według Dominika Podwiki, senior trenera marki RICA, który prowadzi również salon fryzjerski, w chłodnym okresie zimowym doskonale sprawdzi się linia RICA Style, zawierająca zestaw składników RICA Line Complex, w tym: zeolit, komosę ryżową, wyciąg z opuncji figowej oraz funkcję HeatProSp. Formuła ta głęboko nawilża włosy, zabezpiecza przed puszeniem, wilgocią i – co bardzo ważne – chroni przed wysoką temperaturą, smogiem czy promieniowaniem UV. Zimowym zniszczeniom, a zwłaszcza przesuszeniu, bardzo pomoże także seria RICA Moisturizing Defense, która dogłębnie odżywia i nawilża włosy, pozostawiając je na właściwym poziomie nawodnienia, dzięki czemu poprawia się ich naturalna miękkość i połysk. To idealny produkt do przywracania połysku i jedwabistości włosów. To, jaką linię powinien wybrać fryzjer, zależy jednak od rodzaju włosów oraz wywiadu z początku wizyty.

Dodatkową zaletą, na którą Przemysław Kowalczyk zwraca uwagę, jest kwasowość kosmetyków RICA. – Naturalne pH włosa wynosi 7, podobnie jak wody z kranu. Musimy pamiętać, że włos żyje i jest bardzo wrażliwy na zmiany, dlatego należy stosować kwaśną pielęgnację, która domknie jego łuskę. Efektem takiego działania będzie jednolicie gładki włos z niesamowitym połyskiem – podkreśla trener RICA Polska.

Wprowadź w świat rytuałów

Okres zimowy to nie tylko ekstremalne temperatury, ale również smog, który także nie wpływa korzystnie na włosy, lubiące przyciągać brud i cząsteczki kurzu oraz inne zanieczyszczenia. Dlatego jeśli poznamy już włos, na którym będziemy pracować, warto rozpocząć każdy rytuał od eliksiru wulkanicznego – RICA Volcanic Elixir Natural Detox. Ma on kwaśne pH o wartości 5,5 i doskonale oczyszcza włosy z wszelkich zanieczyszczeń oraz domyka łuskę włosa. – Produkt aplikujemy bardzo dokładnie na każdy włos, aby dogłębnie rozpocząć rytuał pielęgnacji – zaleca Przemysław Kowalczyk.

W zależności od rodzaju włosów i potrzeb klienta dobieramy następny kosmetyk, który precyzyjnie zajmie się problemem, z jakim dana osoba do nas przyszła. Jeśli zdecydujemy się na głębokie nawilżanie Śródziemnomorskim Rytuałem Nawadniającym, kolejnym krokiem będzie olejowanie olejkiem z opuncji RICA Opuntia Oil Treatment. Dzięki wysokiej zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, a także tokoferoli, takich jak delta-7-stygmasterol, olejek przywraca włosom piękno, ochronę, miękkość i łatwość rozczesywania. – To jedyny taki produkt, który faktycznie wnika do wnętrza włosa, nie obciążając go. Dobrze jest pozostawić olejek na włosach na około 10 minut. Możemy dodatkowo nałożyć klientce bądź klientowi gorący ręcznik na głowę, który zapewni przyjemne i relaksujące doznanie – tłumaczy trener RICA Polska.

Następnym krokiem będzie zastosowanie kolejnych produktów z linii RICA Moisturizing Defense: szamponu, maski i odżywki. Dokładnie w tej kolejności. – Warto pamiętać o tym, że kosmetyki, których używamy, powinny mieć kwaśne pH i tym też kierujemy się w momencie, kiedy używamy tych produktów od najwyższego do najniższego pH – podkreśla Przemysław Kowalczyk. Po umyciu włosów szamponem nakładamy maskę, która również, według eksperta, powinna na nich pozostać od 10 do 20 minut, a następnie odżywiamy włosy za pomocą odżywki, która zakończy proces pielęgnacji. Ostatnim etapem zaś jest powtórzenie aplikacji eliksiru wulkanicznego RICA Volcanic Elixir Natural Detox. Tego typu pielęgnacja sprawi, że włosy będą idealnie nawilżone, łuska włosa domknięta, a klient zadowolony.

Przenieś pielęgnację na nowy poziom

Dominik Podwika z kolei zaznacza, że tego typu rytuał można powtarzać raz w miesiącu, podczas wizyty klienta w salonie, jednocześnie pamiętając, że należy kontynuować pielęgnację w domu, używając do tego kosmetyków RICA do pielęgnacji domowej. Produkty te można nabyć w salonach fryzjerskich.

– Świadomy dobór pielęgnacji oraz olśniewający efekt, który dzięki kosmetykom RICA jesteśmy w stanie osiągnąć już podczas pierwszego rytuału, sprawią, że klient chętnie wróci po więcej. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza pielęgnacja w salonie nie ochroni włosów przed złymi nawykami, dlatego tak ważna jest rozmowa z klientem, która spowoduje, że dbanie o włosy stanie się codziennym rytuałem piękna przy użyciu kosmetyków RICA – dodaje trener